اتصالات هیدرولیک (hydraulic hose & pipe fittings)

در این مقاله قصد داریم درباره اتصالات هیدرولیک که یکی از مهم ترین قطعات در سیستم های هیدرولیک هستند، صحبت کنیم. اتصالات هیدرولیک نقش حیاتی در انتقال قدرت و دبی سیال هیدرولیک از منبع تولید به مصرف کننده دارند. بدون این اتصالات، ساخت و نصب سیستم های هیدرولیک غیر ممکن خواهد بود. بنابراین، آشنایی با انواع و استانداردهای این اتصالات برای طراحان و مجریان سیستم های هیدرولیک بسیار ضروری است.

شیلنگ ها و پایپ های هیدرولیک

شیلنگ ها و پایپ های هیدرولیک دو نوع رایج از رابط های استفاده شده در سیستم های هیدرولیک هستند. شیلنگ ها معمولاً برای اتصال قطعات قابل حرکت یا فاصله دار به یکدیگر استفاده می شوند. شیلنگ ها قابل انعطاف بوده و تحمل فشار و دمای بالای سیال را دارند. پایپ ها به عنوان لوله های ثابت و جامد در ساختار سیستم هیدرولیک کاربرد دارند. پایپ ها مقاومت بالاتری نسبت به شکستگی و خوردگی نسبت به شیلنگ ها دارند.

اتصالات هیدرولیک (hydraulic hose & pipe fittings)

اتصالات هیدرولیک

اتصالات هیدرولیک قطعات متصل کننده بین شیلنگ ها و پایپ ها به یکدیگر یا به قطعات دیگر سیستم هیدرولیک مانند فلوچ، پمپ، موتور، سوپاپ و … محسوب می شوند. این اتصالات باید با توجه به نوع، فشار، دبی، جنس و قطر شیلنگ یا پایپ مناسب باشند. علاوه بر این، این اتصالات باید با استانداردهای مورد تقاضای پروژه سازگار باشند.

استانداردهای اتصالات هیدرولیک

اتصالات هیدرولیک در دو نوع استاندارد آلمانی (DIN) و انگلیسی (BSP) در بازار چیره دست شده اند. استانداردهای آلمانی با حروف الفبا (A, B, C, …) نشان داده می شوند. استانداردهای انگلیسی با علامت BSPP (British Standard Pipe Parallel) چپ راست  BSPT (British Standard Pipe Taper) راست نشان داده می شوند. این استانداردها در مورد شکل، ابعاد، زاویه و پیچش اتصالات تعیین کننده هستند.

برای دیدن انواع و مشخصات اتصالات هیدرولیک، می توانید به [کاتالوگ اتصالات هیدرولیک] که در زیر آمده است مراجعه کنید. این کاتالوگ متعلق به شرکت آلمانی VOSS می باشد. اکثر کدهای این کاتالوگ در فروشگاه [اشتامز] قابل سفارش می باشد.

![کاتالوگ اتصالات هیدرولیک]

خلاصه و نتیجه گیری

در این مقاله، ما درباره اتصالات هیدرولیک که بخش جدایی ناپذیری از سیستم های هیدرولیک هستند، صحبت کردیم. ما دیدیم که شیلنگ ها و پایپ های هیدرولیک دو نوع لوله استفاده شده در سیستم های هیدرولیک هستند که با توجه به نوع و شرایط کاربرد، باید با اتصالات مناسب به یکدیگر و به قطعات دیگر سیستم متصل شوند. ما همچنین با استانداردهای آلمانی و انگلیسی اتصالات هیدرولیک آشنا شدیم و به عنوان منبع مرجع، به کاتالوگ شرکت VOSS اشاره کردیم. امیدواریم که این مقاله برای شما و دیگران که علاقه مند به طراحی و نصب سیستم های هیدرولیک هستند، مفید و آموزنده باشد. 😊

بازگشت به بالا
موبایل
واتساپ